Konserwacja nasady kominowej
Konserwacja nasady kominowej. Nasady typu strażak, jak każde urządzenie techniczne, wymagają konserwacji. Przeglądu najlepiej dokonywać raz do roku. Dobrym momentem jest, wykonywany przez zakłady kominiarskie, coroczny przegląd przewodów kominowych i wentylacyjnych. W celu dokonania takiego przeglądu należy zdemontować strażaka, poprzez odkręcenie bocznych blachowkrętów, w przypadku montowanej nasady bezpośrednio na przewodzie kominowym, lub zdjęciu z podstawy. Łatwy dostęp do przewodu kominowego pozwoli na jego sprawdzenie, a zdemontowaną nasadę (strażaka) możemy oczyścić i przeprowadzić konserwację łożysk poprzez nałożenie smaru lub uzupełnienie oleju, w zależności od wykonania. Po wykonaniu konserwacji, należy strażaka założyć z powrotem na podstawę i ewentualnie wkręcić blachowkręt.
Konserwacja nasad kominowych. Ponieważ nasada kominowa jest częścią komina, podobnie jak on podlega okresowym przeglądom przeprowadzanym przez kominiarza. Kominy wentylacyjne sprawdza się raz w roku, spalinowe dwa razy w roku, natomiast dymowe cztery razy w roku. Nasady kominowe: rodzaje, dobór, montaż. Konserwacja nasady kominowej. Nasady kominowe dobiera się stosownie do średnicy wylotu przewodu kominowego, na którym ma być zamontowana oraz do rodzaju przewodu: spalinowy, dymowy, wentylacyjny.
Nasady kominowe ustawia się na tzw. czapce kominowej i przytwierdza się je do czapy albo za pomocą kołków, lub też przy wykorzystaniu obejm zaciskowych. Jeżeli montaż będzie się …Konserwacja. Po prawidłowym montażu nasad kominowych trzeba również pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji.
Nasadę typu strażak należy montować na szczycie komina za pośrednictwem podstawy, lub bezpośrednio na rurze – wkładzie kominowym. W jednym i drugim przypadku, strażaki powinny być montowane ponad szczytem dachu. Montując nasadę za pośrednictwem podstawy należy oznaczyć miejsce otworów pod kołki montażowe na wierzchu komina, wywiercić otwory, umieścić w nich kołki rozporowe, następnie przykręcić podstawę strażaka . W razie potrzeby, wcześniej wyrównać wierzch komina masą uszczelniającą. Po sprawdzeniu, że cała konstrukcja jest stabilna, założyć strażaka na podstawę. Nasada typu strażak powinna się swobodnie obracać nie wydając żadnych efektów dźwiękowych. Montując strażaka bezpośrednio na rurze – wkładzie kominowym należy zwrócić uwagę na to, by cała konstrukcja była stabilna (np. przykręcić strażaka do rury kominowej trzema blachowkrętami). Trzeba pamiętać, że w każdym przypadku, dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom, montaż nasad należy powierzać wyspecjalizowanym fachowcom.